Píšu vám celé léto a najednou je podzim - ostuda!
V létě je třeba využít všech darů přírody v mladém, čerstvém stavu a není třeba se zahřívat hutnými pd. olévkami a tukem - inspirujte se několika druhy lehkých večeří, které lze využít i jako přílohy k rychle opečenému steaku, rozpečenému hermelínu atd. V létě nemusíme trávit v kuchyni zbytečně moc času :-)
Tyto recepty mají jedno společné - kvalitní suroviny, čerstvé bylinky, olivový olej, sůl a pepř. Nic dalšího nepotřebujete!
Pečené brambory
Naprostá a nejklasičtější klasika. Dělám je podle italského receptu z této kuchařky. Mimochodem, jen polovinu knihy tvoří povídání o surovinách a potravinách typických pro italskou kuchyni - moc poučné.
Nové, pěkné a čerstvé brambory oloupeme (nové lze i ve slupce), nakrájíme na menší měsíčky, propláchneme vodou a dobře osušíme. Přidáme na měsíčky nakrájenou červenou cibuli, několik stroužků česneku - dle vaší chuti, čerstvý rozmarýn a trochu kmínu. Zalijeme hojně olivovým olejem a pečeme na 230°C do zlatova.
Další variantou je zalít brambory nakrájené na kolečka kelímkem tučné smetany (ke šlehání), přidat česnek, čerstvě mletý pepř a péct úplně stejně.
Nejrychlejšími pečenými bramborami jsou domácí hranolky, pečené na plechu na 230°C. Pokapejte olejem, jinak se místo pečení budou sušit. K nim nic jiného než tatarka z domácí majonézy - samozřejmě!
Grilovaná rajčata
Ideálně cherry rajčátka pokrájíme na půlky a klademe řeznou plochou nahoru vedle sebe na pekáček. Přihodíme pár kuliček nového koření, čerstvý tymián nebo oregano, můžeme i česnek. Nešetříme olivovým olejem, rajčatovo-olivový výpek nemá při vytírání pekáčku chlebem či bagetou chybu.
Pečená dýně
Jako všechna letní zelenina, i dýně snese jen olivový olej, sůl a pepř. Výborná je však s tymiánem a sýrem s modrou plísní či starou goudou. Můžete ti péct na čtvrtky či na kostičky (to samozřejmě ovlivňuje dobu pečení), vždycky je výborná. Slupku neloupejte, upeče se do měkka za chvilku.
Červená řepa
Čerstvá řepa je výborná pečená (neoloupaná, vcelku, v alobalu, v troubě) i vařená (neoloupaná, vcelku, v osolené vodě). Po tepelné přípravě se oloupe, většinou nakrájí na plátky a nejlepší je asi připravená jako carpaccio podle Zdeňka Pohlreicha - tenké plátečky se vyskládají na talíř, pokapou olivovým olejem, postříkají balsamikem, opepří a podávají se s kolečky kozího plísňového sýra s kapkou medu a bílou bagetkou. Mňam!
Smažená mrkev
Je to moje úplně nejoblíbenější příprava mrkve. Na olivovém oleji lehce smažíme dobrou karotku nakrájenou na špalíčky či kolečka (ta se ale hodně lepí k sobě) tak, aby získala zlatavý povrch, ale uvnitř zůstala trochu křupavá. Nikdo nemá rád rozvařenou mrkev! Výborná je jen s pepřem, ale výborně k ní sedí i kari nebo římský kmín.