Použila jsem recept Julie Child, (protože cibulačkové recepty v listopadovém Apetitu jsem zavrhla už předem), ale jelikož nemám doma koňak, poctivě jsem to nazvala jen cibulačkou.
Ale aby nevznikla nějaká mejlka - všechno ostatní jsem dodržela sakumprásk, žádné míchy míchy s cibulí ve vodě a šup na talíř. Ač je na tento recept potřeba minimálně 2,5 hodiny času, já si dala načas ještě důkladněji a začala jsem už ve čtvrt na tři. Skončila jsem v sedm. A stálo to za to.
Na čtyři porce (nebo tři porce pro velké jedlíky) potřebujete půl kila cibule nakrájené na proužky (doporučuju víc, protože karamelizovaná cibule je tak výborná, že budete pořád ochutnávat). Cibulku osmahněte na 60 g másla, dokud nezměkne - ta cibule. Julie dává i olej, ale mně chutná zelenina smažená jen na másle a další ingredience nejsou tak drahé, abyste si nemohli odtrhnout od pusy pořádný kus másla, notabene, když stejně skončí nakonec opět ve vaší puse. Poté zmírněte plamen, přidejte sůl, bobkový list a půl lžičky cukru a míchejte a čekejte a míchejte a čekejte a míchejte... Minimálně 45 minut, ale doporučuji více. První čvtrhodinku duste cibuli pod pokličkou, pak odklopte. Cibule postupně díky cukru, který je v ní obsažen, krásně zhnědne, zkaramelizuje, zesládne, zjemní - no, bude takhle výborná už po té čtvrthodině, takže budete mít dost problém to vydržet ještě mnohem déle nechat na plotně. Cibule by měla být karamelově hnědá, takže pokud jste zpočátku měli malý plamen, musíte dusit déle. Nesmíte ji ale spálit!
Poprašte 3 lžícemi hladké mouky a opékejte chvilku jíšku, pak zalijte litrem horkého dobrého masového vývaru a 1 dcl bílého vína (zde kostka nepomůže, glutaman přebije jemnou chuť cibulky a vůbec, jestli chcete vařit z masoxu, tak si rovnou kupte pytlíkovku a nepatlejte se s francouzskou cibulačkou . Pozn. k vínu - já ho dala zredukovat již po prvním změknutím cibule). Měla jsem poctivý hovězí a nevím, příště bych možná použila nějaký jemnější. A už máte chuť? Tak si ji nechte zajít, protože musíte polévku dalších minimálně 45 minut vařit. Dochuťte solí a čerstvě mletým pepřem (musím zdůrazňovat čerstvě mletým? kdo jednou ochutnal, už nechce jinak a kdo ještě neochutnal, tak tady nemá co pohledávat ) a vařte a vařte a vařte... No, já vařila určitě dvě hodiny. A vyplatilo se. Měla jsem během přípravy pochybnosti, že vlastně dělám k večeři jen vyvařenou cibuli a že se toho moc nenajíme, ale to dlouhé vyvařování, silný vývar a poctivé smísení chutí vytvořilo polévku silnou jako stejk.
Na závěr už stačilo jen přilít 3 lžíce koňaku a zapéct na polévce krajíček bagetky se sýrem gruyere a bylo hotovo. Já teda nevím, jak vy, ale já jsem nikdy nepochopila, jak se ostrov sestavený s topinky a rozteklého sýra plovoucí na polévce dá nějak společensky zkonzumovat, takže já dala krutony opečené nasucho v troubě, posypala sýrem a to rozpekla v mikrovlnce. Julia prý doporučuje i topinky s česnekem, ale to mi přijde vyloženě škoda, přebíjet cibuli česnekem.
Přátelé, před vařením si nemyjte vlasy, neoblékejte čisté prádlo, nedávejte čisté ručníky ani nepovlékejte peřiny. Vše, co nechcete, aby vám navěky načichlo vařenou cibulí (neboli smradem čtyřkové hospody), odstraňte dočasně do jiného domu nebo města. Ale stojí to za to. FAKT! Už hodně dloouho mě muž takhle nechválil